Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.

Български

АКТУАЛНО

news 5

 

Братята, сестрите, бабите, дядовците и внуците на починалия имат право на обезщетение за неимуществени вреди, причинени от неговата смърт. Това постановиха Наказателната, Гражданската и Търговската колегии на Върховния касационен съд в съвместно тълкувателно решение.

 Пълният текст на тълкувателното решение

 Това им тълкуване се отнася до търсенето на компенсация в наказателния процес. Като с решението си от днес върховните съдии допълниха кръга на лигитимираните да се присъединят като граждански ищци в него с братята и сестрите на починалия и с неговите възходящи и низходящи родственици от втора степен.

 Що се отнася до гражданския процес, с тълкувателното решение на ВКС, кръгът на легитимираните да търсят компенсация за болки и страдания, претърпени от смъртта на близък, на практика беше напълно отворен. С него върховните съдии дават възможност по изключение да получи обезщетение за морални вреди от нечия смърт и „всяко друго лице, което е създало трайна и дълбока емоционална връзка с починалия и търпи от неговата смърт продължителни болки и страдания, които в конкретния случай е справедливо да бъдат обезщетени“.

 „Обезщетение се присъжда при доказани особено близка връзка с починалия и действително претърпени от смъртта му вреди“, подчертават върховните съдии.

 Кръгът от лица, легитимирани да получат обезщетение за неимуществени вреди от причинена при непозволено увреждане смърт на близък, не е уреден в законодателството. Затова през годините това е правено от Пленума на Върховния съд. Първо с Постановление № 4/25.V.1961 г. Пленумът на ВС се е произнесъл, че за неимуществени вреди следва да бъдат обезщетявани само най-близките на пострадалия – деца, съпруг и родители, и то след като се установи, че действително са претърпели болки и страдания. По-късно с Постановление № 5/24.ХІ.1969 г., Пленумът на ВС е признал право на обезщетение и на отглежданото, но неосиновено дете, съответно на отглеждащия го, както и на лицето, което е съжителствало на съпружески начала с починалия.

„Сезирането на Общото събрание на трите колегии на ВКС с искане за преразглеждане на въпроса за кръга на лицата, които имат право на обезщетение за неимуществени вреди от причинена смърт на техен близък, е наложено от настъпилите след приемане на постановленията промени в обществено – икономическите отношения, довели до нови характеристики на житейските и емоционални връзки между близки, роднини и членове на семейството“, се посочва в тълкувателното решение.

 За да разширят кръга от лицата, които имат право на обезщетение за морални вреди от смъртта на близък, върховните съдии съобразяват европейското законодателство. Сред актовете му е Директива 2012/29/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 25 октомври 2012 г. за установяване на минимални стандарти за правата, подкрепата и защитата на жертвите на престъпления. Според нея държавите членки гарантират, че в хода на наказателното производство жертвите имат право да получат решение за обезщетение от извършителя на престъплението в рамките на разумен срок, освен ако в националното право не се предвижда това решение да бъде постановено в друго производство. Понятието „жертва” е дефинирано като физическо лице, което е претърпяло вреди, включително физическо, душевно или емоционално страдание или икономическа вреда, които са пряка последица от престъпление, и членовете на семейството на лице, чиято смърт е пряка последица от престъпление и които са претърпели вреда в резултат на смъртта на лицето. А като „членове на семейството” са посочени съпругът/та, лицето, което живее с жертвата в ангажирана, постоянна и стабилна интимна връзка в общо домакинство, роднините по пряка линия, братята и сестрите и издържаните от жертвата лица.

 „С оглед развитието на обществените отношения и изискванията към българската държава в качеството ѝ на държава членка на Европейския съюз, Общото събрание на Наказателна, Гражданска и Търговска колегии на ВКС намира, че използваният от Пленума на ВС ограничителен подход при определяне кръга на лицата с право на обезщетение не отговаря на съвременните изисквания за справедливост. След като и към настоящия момент националният закон не урежда изрично лицата, които могат да получат обезщетение за неимуществени вреди от смърт на близък, и не въвежда ясни критерии за тяхната материалноправна легитимация, има основание да се отстъпи от възприетото в Постановление № 2/84 г. разрешение и да се предвиди възможност за присъждане на обезщетение и на други лица, извън посочените в Постановление № 4/61 г. и Постановление № 5/69 г.“, заявява ВКС в тълкувателното си решение.

В него се подчертава, че правото на най-близките да получат обезщетение не е абсолютно и не може да бъде осъществено, ако те не докажат, че действително са претърпели неимуществени вреди. „От гледна точка на чл.52 ЗЗД обаче е справедливо и други лица, извън най-близкия семеен и родствен кръг, да могат да получат обезщетение за неимуществени вреди, ако са създали с починалия постоянна, трайна и дълбока емоционална връзка, заради съдържанието на която търпят морални болки и страдания от смъртта му, сравними по интензитет и продължителност с болките и страданията на най-близките. Отричането на правото на обезщетение при реално проявени и доказани неимуществени вреди от загубата на близък човек противоречи на принципа за справедливост по чл.52 ЗЗД и на гарантираното с чл.6, ал.2 от Конституцията на Република България и с чл.20 и чл.47 от Хартата за основните права в Европейския съюз равенство на всеки пред закона“, обясняват върховните съдии.

Но заявяват, че възможността за обезщетяване на хора извън най-близките, изброени в постановленията от 1961 г. и 1969 г., следва да се допусне като изключение – само за случаите, когато житейски обстоятелства и ситуации са станали причина между починалия и човека да се породи особена близост, която оправдава получаването на компенсация.

В решението се казва, че особено близка привързаност може да съществува между починалия и негови братя и сестри, баби, дядовци и внуци. „В традиционните за българското общество семейни отношения братята и сестрите, съответно бабите/дядовците и внуците, са част от най-близкия родствен и семеен кръг. Връзките помежду им се характеризират с взаимна обич, морална подкрепа, духовна и емоционална близост“, пише ВКС. Но обяснява, че в тези случаи за получаването на обезщетение няма да е достатъчна само формалната връзка на родство, а ще е необходимо вследствие смъртта на близкия човек преживелият родственик да е понесъл морални болки и страдания, които в достатъчна степен обосновават основание да се направи изключение.

„Създаването на трайна и дълбока емоционална връзка, пораждаща предпоставки за проявление на значителни морални болки и страдания, е възможно и между лица, които не се намират в семейни, родствени и наподобяващи ги фактически отношения. При липса на нормативна уредба рестриктивното изброяване на хипотези на такава привързаност би било лишено от законово основание, а примерното изброяване крие опасност от непредвиждане на породени от житейското многообразие случаи, в които ще е справедливо получаването на обезщетение за неимуществени вреди“, заявява ВКС. И заключва, че за да се избегне накърняване на принципа за справедливост, следва да се допусне като правна възможност обезщетяването и на други лица, извън близкия родствен и семеен кръг, но само в изключителни случаи, когато се докаже, че ищецът е изградил с починалия особено близка и трайна житейска връзка и търпи значителни морални болки и страдания от неговата загуба с продължително проявление във времето. „По този начин ще се достигне до разрешение, еднакво справедливо за всички лица, които действително търпят неимуществени вреди от смъртта на друго лице“, се изтъква в решението.

 В него специално е посочено, че трябва да се прави разграничение между наказателния и гражданския процес, когато се определя кръгът на хората, които могат да търсят компенсация за болките и страданията си от смъртта на близък.

„С фигурата на пострадалия и участието му в наказателното производство НПК свързва редица правила – пострадалият трябва да бъде уведомен за правата си в наказателното производство, да бъде информиран за хода на производството, да му бъде предявено разследването, ако е поискал това, да бъде призован за разпоредителното заседание. Процесуалната уредба е основана на разбирането, че пострадалият в наказателния процес е известен или поне е установим.  Признаването на възможност всяко лице, което е създало трайна и дълбока емоционална връзка с починалия и търпи от неговата смърт болки и страдания, да може да търси обезщетение за неимуществени вреди, би довело до изместване на основния предмет на наказателното производство и би било в противоречие с основен принцип, регламентиран в чл. 22 НПК и в чл. 6 ЕКПЧ – разглеждане и решаване на делата в разумен срок“, обясняват трите колегии.

 И заявяват, че предвид особеностите на наказателния процес и Директива 2012/29/ЕС, легитимация за търсене на обезщетение за неимуществени вреди от смъртта на близък в наказателното производство и за конституиране като граждански ищци в него следва да се признае само на съпруга, лицето, което живее с жертвата в ангажирана, постоянна и стабилна интимна връзка в общо домакинство, братята и сестрите, възходящите и низходящите до втора степен, като се запазят и разрешенията в постановленията 1961 г. и 1969 г. „Други лица, извън изброените, могат да търсят обезщетение за неимуществени вреди само в гражданския процес“, заключава ВКС.

Затова е приет следният диспозитив на тълкувателното решение:

Материално легитимирани да получат обезщетение за неимуществени вреди от причинена смърт на техен близък са лицата, посочени в Постановление № 4 от 25.V.1961 г. и Постановление № 5 от 24.ХІ.1969 г. на Пленума на Върховния съд, и по изключение всяко друго лице, което е създало трайна и дълбока емоционална връзка с починалия и търпи от неговата смърт продължителни болки и страдания, които в конкретния случай е справедливо да бъдат обезщетени.  Обезщетение се присъжда при доказани особено близка връзка с починалия и действително претърпени от смъртта му вреди. В наказателния процес тази материална легитимация може да бъде реализирана само от лицата, изброени в Постановление № 4 от 25.V.1961 г. и Постановление № 5 от 24.ХІ.1969 г. на Пленума на Върховния съд, както и от братята и сестрите на починалия и от неговите възходящи и низходящи от втора степен.

  1. Обявява за изгубило сила Постановление № 2 от 30.ХІ.1984 г. на Пленума на Върховния съд.“
  2. Тълкувателното решение е подписано с особено мнение от трима върховни съдии от Гражданската колегия – Светлана Калинова, Гълъбина Генчева и Диана Хитова. Тяхната позиция е, че е нямало основание за постановяването му. Като подчертават, че има противоречива практика на съдилищата само за това може ли да бъде присъдено обезщетение за неимуществени вреди на дете при смърт на този, който го отглежда, когато биологичният родител не е лишен от родителски права и то не е оставено за осиновяване.

 

Източник: lex.bg

lichni dokumenti
Ное 06, 2020

Удължиха с 6 месеца валидността на личните документи, които изтичат до 31 януари 2021 г.

Заради коронавируса срокът на валидност на личните документи, който изтича до 31 януари 2021 г., се удължава с шест месеца. Това реши окончателно парламентът днес с промени в закона за извънредното положение. Целта е да няма струпвания на хора пред гишетата за подмяна на лични документи в месеците, когато се очаква ръст на заболелите. Който иска обаче, може да подмени документите си. До момента… Повече...
Agencia po vpisvaniata
Окт 22, 2020

Нов код сменя сегашния БУЛСТАТ на свободните професии

Упражняващите свободна професия, като адвокатите, вече няма да имат код по БУЛСТАТ, който съвпада с единния им граждански номер. Това решиха днес депутатите, като приеха на второ четене промени в Закона за регистър БУЛСТАТ. Новите кодове ще са 9, а не 10-цифрени. Те ще бъдат въведени служебно от Агенцията по вписванията. Депутатите ѝ дадоха 14 месеца, за да го направи. В момента кодът по БУЛСТАТ… Повече...
news 7
Окт 15, 2020

Правителството предложи удължаване на срока за пререгистрация на фондациите

Срокът за пререгистрация на юридическите лица с нестопанска цел във водения от Агенцията по вписване регистър да се удължи до 31 декември 2022 г. - това предлага правителството с приет днес (14.10.2020 г.) проект за изменение на Закона за юридическите лица с нестопанска цел. Целта е да се избегнат забавянията, предизвикани от извънредното положение заради пандемията от коронавируса и последвалата… Повече...
Notarius
Ян 06, 2020

Започва унищожаване на нотариални дела от 2014 г.

Председателят на Нотариалната камара Красимир Анадолиев издаде заповед да започне унищожаването на нотариалните дела от 2014 г. Техният срок на съхранение е 5 години и вече е изтекъл, затова те подлежат на унищожаване след съгласуване със съответния държавен архив. Това не се отнася до делата за извършване или отмяна на нотариално завещание или за депозиране на саморъчно такова или на документи и… Повече...
business 962364 1920
Апр 08, 2019

От кога тече 6-месечният срок за унищожаване на личните данни на кандидатите за работа?

Полезна информация за работодателите и фирмите, осъществяващи дейност по подбор на персонал: Срокът за унищожаване на личните данни на кандидатите за работа, който по закон е шест месеца, започва да тече от момента на приключване на процедурата, респективно след изтичане на сроковете за обжалването ѝ, като е налице правна възможност за удължаване на 6-месечния срок със съгласието на кандидата, за… Повече...
buzines
Фев 15, 2019

Около 85 000 фирми трябва да декларират действителните си собственици

Около 85 хиляди фирми и юридически лица с нестопанска цел следва да подадат декларации за действителните си собственици в срока, регламентиран от законодателя – 01.02.2019 – 31.05.2019, съобщават от Агенцията по вписванията. Подаването на тези декларации стана необходимо по силата на Закона за мерките срещу изпиране на пари, който беше приет в изпълнение на изискване за синхронизация с европейска… Повече...
zaverka
Фев 15, 2019

Отпада необходимостта от заверка на официални документи в ЕС

Oт утре в целия Европейски съюз ще започнат да се прилагат нови правила, с които се намаляват разходите и формалностите за гражданите, които живеят извън собствената си страна, предаде пресслужбата на Европейската комисия. В момента хората, които се преместват или живеят в друга държава от ЕС, трябва да заверяват издадените им официални документи (например удостоверение за раждане, брак или… Повече...
kl
Фев 07, 2019

По-строги наказания за домашно насилие предвиждат приетите днес промени в Наказателния кодекс

Народното събрание прие днес окончателно промените в Наказателния кодекс (НК), свързани с домашното насилие. С промените се въвежда сериозно увеличение на глобите за родители, които не изпълняват съдебно решение за упражняването на родителски права и режим за контакт с детето. Това престъпление вече няма да се наказва алтернативно с пробация или глоба, а ще се налагат и двете. Наред с това в нов… Повече...
ministerstvo na pravosadieto
Ян 16, 2019

Кандидатите за българско гражданство вече се записват онлайн за интервю

Кандидатите за българско гражданство вече няма да чакат излишно за насрочване на интервю, след като са подали документите си. От 1 януари чужденците могат да резервират онлайн дата и час за подаване на документи чрез автоматизираната информационна система на дирекция „Българско гражданство“ и ако документацията е изрядна, интервюто с тях ще се провежда веднага, съобщава Lex.bg. Това е едно от… Повече...
ipoteka
Окт 19, 2018

Кредиторът не може да иска ново вписване на ипотеката след заличаването ѝ

Противоречивата съдебна практика на ВКС Поставеният въпрос се решава противоречиво в съдебната практика на ВКС.[1] Налице са две становища. Според първото становище, възможно е вписаният акт, въз основа на който се извършва заличаване на ипотеката, да удостоверява несъществуващ факт относно погасяването на ипотечното право или да е недействителен. Съдията по вписванията няма правомощие да… Повече...
pari peralnya
Сеп 18, 2018

До 1 февруари 2019 г. целият бизнес трябва да декларира действителните си собственици

До 1 февруари 2019 г. всички фирми в България трябва да обявят в Търговския регистър кои са действителните им собственици. Това предвижда новият Закон за мерките срещу изпирането на пари (ЗМИП), който влезе в сила в края на март. Новите изисквания за деклариране на действителния собственик обаче не започнаха да се прилагат от влизането в сила на закона, тъй като преди това да стане, трябва да се… Повече...
Авг 15, 2018

Правителството прие промени в Правилника за прилагане на Закона за чужденците в Република България

Министерският съвет прие изменения и допълнения на Правилника за прилагане на Закона за чужденците в Република България (ППЗЧРБ). Промените произтичат от изменения и допълнения на Закона за чужденците в Република България, от изискванията на Регламент (ЕС) 2016/1953 на Европейския парламент и на Съвета от 26 октомври 2016 г. за утвърждаване на европейски пътен документ за връщането на незаконно… Повече...
news 7
Юни 24, 2018

Имате сдружение, регистрирано преди 01.01.2018 г.? - Трябва да го пререгистрирате. Вижте защо и как

До края на 2017 г. всяка неправителствена организация (сдружение или фондация) се регистрираше в окръжен съд по седалище на организацията и регистър БУЛСТАТ. От 01.01.2018г., обаче, сдруженията и фондациите вече се регистрират в Търговския регистър към Агенция по вписванията. Той вече носи името Търговски регистър и Регистър на юридическите лица с нестопанска цел. Това стана след изменение на… Повече...
news 6
Юни 24, 2018

Навлизат ли роботите в правната професия и възможно ли е роботът да замени човека с неговата креативност и инициативност

"Предизвикателствата пред правната професия, произтичащи от програмата на ЕС за дигитализация" или може ли изкуственият интелект да замени адвоката и какви са границите при използването на новите технологии в адвокатската професия, обсъждаха юристи на 22 юни 2018 г. в София, по време на международна конференция, организирана от Висшия адвокатски съвет. В конференцията участваха еврокомисарят по… Повече...
privacy policy
Юни 22, 2018

ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ ПРИ ПОЛЗВАНЕ НА BGADVOKAT.BG

С настоящото имаме за цел да ви осведомим за това как ние, като администратор на данни, обработваме вашите лични данни в процеса на нашите взаимоотношения при ползването на нашия уебсайт. 1. Обработване на данни съгласно настоящите правила Тези правила се прилагат спрямо обработването на лични данни на посетители и потребители на bgadvokat.bg, (по- долу общо „уебсайта“). 2. Каква информация… Повече...