"Предизвикателствата пред правната професия, произтичащи от програмата на ЕС за дигитализация" или може ли изкуственият интелект да замени адвоката и какви са границите при използването на новите технологии в адвокатската професия, обсъждаха юристи на 22 юни 2018 г. в София, по време на международна конференция, организирана от Висшия адвокатски съвет.
В конференцията участваха еврокомисарят по цифрова икономика и цифрово общество Мария Габриел, министърът на правосъдието Цецка Цачева, депутатът Емил Димитров, представляващият Висшия съдебен съвет Боян Магдалинчев, проф. д-р Екатерина Михайлова и др., както и представители на различни международни организации на адвокатите.
Според българския еврокомисар, „Можем и следва да ползваме огромния потенциал на българската адвокатура в процеса на дигитализацията в Европа и на правните професии в частност“. Габриел цитира изследване, че след 2020 г. 90% от работните места в Европа ще изискват цифрови умения. В момента, посочи още тя, 44 % от европейците в млада и зряла възраст не ги притежават.
Скорошно проучване за навлизането на изкуствения интелект в правните професии показало, че почти всички адвокатски кантори в Лондон използват или планират да използват изкуствен интелект в работата си. Целта е изчезне напълно човешкият фактор в създаването, обработването и проверката на правни документи, което от своя страна ще доведе и до съкращаване на персонал в канторите. По данни на консултантската компания CBRE, цитирани по време на конференцията, сред над 100 адвокатски кантори в Лондон, 48% вече използвали изкуствен интелект в бизнеса си, а 41% имали планове съвсем скоро да направят същото. Проучването установило, че 61% от използващите изкуствен интелект компании са го внедрили за обработването на правни документи. Близо половината го използват за проверка на документи, а 42% – за научни изследвания. Около една трета от канторите залагали на изкуствения интелект за извършване на административна правна помощ. Лондонските адвокати посочили още, че намаляването на разходите за персонал е водещ мотив за използването на изкуствен интелект.
На въпрос за опасността от това роботизацията на правните услуги в сферата на консултациите да доведе до зачертаването на базови човешки ценности като свобода на мисълта и на изразяването, еврокомисарят отговори: „Европа не сме Китай, не сме САЩ, човешките ценности са „добавената ни стойност“. Според Мария Габриел, няма да се позволи роботът да замени човека с неговата креативност и инициативност.